savaslúgos.jpg

AZ ÉLET SAVASÍT, TE LÚGOSÍTS!

Érdemes komolyan venned a test elsavasodásával kapcsolatos fenyegetőzéseket, hiszen számtalan kellemetlen tünet és betegség okozója lehet az, ha negatív irányba billen el szervezeted pH-háztartása. De ne aggódj, van megoldás: a lúgosítás!



Egyre több orvos gondolja úgy, hogy a mai kor emberére az egyik legnagyobb veszélyt a savasodás jelenti, amely idővel komoly tüneteket és akár gyógyíthatatlan betegséget is okozhat. A stresszes és mozgásszegény életmód, a rossz táplálkozási szokások és a negatív környezeti hatások következtében egyre inkább felborul tested belső egyensúlya, és a változást a szervezeted önerőből képtelen korrigálni. Természetesen a maga módján a szervezeted is védekezik, de hiába próbálja megkötni a savakat, ha hosszú távon nem történik életmódbeli változás, bekövetkezik egy olyan sejtszintű károsodás, amely számodra is ismerős tüneteket okozhat. Például fejfájást, folyamatos fáradtságérzetet, narancsbőrt, elhízást, gyomor- és emésztési panaszokat...

Kényelmi betegség?

De hogy miért történik velünk mindez? Például azért, mert étrendünk jóval több savas táplálékot tartalmaz, mint nagyanyáinké. Nem csoda ez, hiszen ma már nem számít luxusnak, ha naponta többször tejtermék és hús kerül az asztalodra. Egyre kevesebb semleges (enyhén savas-lúgos) élelmiszert fogyasztasz, miközben az ételek tápanyagtartalma is csökkent. Ehhez hozzájárul a rendszertelen és stresszes életmód, amely kiváló táptalajt nyújt a savasodásnak. Még ez sem lenne olyan nagy baj, mert megfelelő folyadékbevitel mellett verejtékkel és mozgással jelentős mennyiségű méreganyag távozhat szervezetünkből, viszont éppen utóbbi két dolog hiányzik mindennapjaiból. De hogy miért is savasodunk el?

„Az anyagcsere folytán savat termelünk, így ha ez a folyamat lassul, károsodhat is az immunrendszerünk, gombásodás vagy allergia jelentkezhet, nem ritkán pedig daganatos betegségek is előfordulhatnak" – mondja dr. Vass Zoltán, aki az Egyesült Államokban ösztöndíjasként savasodással kapcsolatos kutatásokat végzett. Az orvostól megtudtuk, hogy a vérbe került savakat normál esetben a vese, a tüdő, a belek és a bőr semlegesíti. Ha viszont nagy mennyiségről van szó, akkor nem tud teljes mértékben kiválasztódni a méreganyag, hanem egy része eltárolódik a szervezetben. Főként a kötőszövetünk van veszélyben, ugyanis többnyire itt történik a salakfelhalmozódás. Majd a savak megkötésére a test zsírokat termel, és innen már csak egy lépés a magas vérnyomás vagy a koleszterinprobléma, rosszabb esetben az agyvérzés, a szívinfarktus. „Az elsavasodással több betegség együtt járhat, például allergia, csontritkulás, ekcéma, erős testszag, fogszuvasodás, gyomorégés és körömproblémák. Meglepő, de ide tartoznak az orral kapcsolatos betegségek (polip, furunkulus, vérzés), a mandula és a garatgyulladás, a horkolás, a rekedtség, a fejfájás, a depresszió és a bőrbetegségek is" – magyarázza Vass doktor.

Lúgosító ételek

Nagyon lúgostól az enyhén lúgosig:
Tökmag, csírák, uborka, kelkáposzta, petrezselyem, szójabab, fokhagyma, gyömbér, hagyma, cékla, retek, paradicsom, avokádó, zöldbab, sóska, spenót, zeller, káposzta, saláta, paprika, brokkoli, lencse, gyógy- és fűszernövények, citrom, tönkölybúza, torma, sárgarépa, mandula, borsó, spárga, articsóka, kelbimbó, karfiol, karalábé, snidling.

Savasító ételek

Nagyon savastól az enyhén savasig:
Cukrozott gyümölcslé, sör, tea, kávé, bor, szénsavas üdítők, mustár, ecet, lekvárok, élesztő, kakaó, kukorica, húsok, tojás, sajtok, joghurt, földimogyoró, krumpli, fehér cukor, méz, ketchup, asztali só, majonéz, margarin, vaj, déligyümölcsök, őszi- és sárgabarack, alma, szőlő, eper, málna, búza, kenyér, keksz, rizs, zab, csicseriborsó, bab, szilva, sárgadinnye, tejszín, napraforgómag.

Mérd a pH-értékedet otthon!

A kémhatást a reklámokból is jól ismert, 1-től 14-ig terjedő pH-skála mutatja meg. A 7,0 értéket pH-semlegesnek határozták meg, az ez alatti értékek savasnak mondhatók, míg a 7,0 felettiek lúgosnak. Az emberi test számára a 7,35–7,45-ös tartomány normális, mivel sejtjeink a kissé lúgos kémhatást kedvelik. Pár tizednyi eltérés már jelentős, és akár komoly következménnyel járhat, ezért jobban teszed, ha odafigyelsz az életviteledre. Ha nincsenek komoly tüneteid, ne rohanj azonnal a dokihoz, ugyanis házilag is megmérheted a pH-értékedet. Szükséged lesz egy patikában kapható lakmuszpapírra, amely a nyállal vagy vizelettel érintkezve fontos információkat árulhat el rólad. Ha a szervezeted sav-lúg egyensúlya megfelelő, akkor kék színű lesz a papír a nyálpróba után. Savasodásra utal, ha zöld színt látsz a papírcsíkon. Ebben az esetben azonnal láss hozzá az életmódváltáshoz. Ha sárgás elszíneződést látsz, komolyabb baj is lehet, ezért azonnal fordulj orvoshoz!


Forrás: Maxima
1125 Budapest, Trencséni u. 33/b - Telefon: (1) 35 57 548
A&B Professio Kft. © Minden jog fenntartva.
A weblap a WEB-SET rendszeren üzemel. Készítette a BIT-Hungary Kft.